Logo Nový opatovLogo Reflecta DevelopmentNad kancelářským molochem dost možná Pražané zvítězí

3.7.2013

Pražský deník

Na portálu www.prazsky.denik.cz vyšel článek o projektu NOVÝ OPATOV.

Některé články nejsou výsledkem profesionální žurnalistické práce, ale neustálého přepisování něčeho co už bylo kdy napsáno doplněno o vlastní verzi „příběhu“. Výsledek pak připomíná hru „tichá pošta“, tomu poslednímu se zpravidla jen všichni zasmějí. To je případ i tohoto článku, ovšem s tím rozdílem, že to vtipné není.

Autor nám sám přiznal, že článek vznikl rychle z důvodů toho, že v redakci jiný vypadl. Neměl ani potřebu se s námi sejít, ověřit si fakta ani se jakkoli s projektem seznamovat.
Potvrdil, že neviděl naše webové stránky a na veřejných prezentacích nikdy nebyl, přesto se nezdráhá prezentovat názor veřejnosti. Bohužel nízká etická úroveň autora pro nezasvěceného čtenáře vidět není a obsah pak přijímá jako „pravdu“.

Nebráníme se kritice, pokud bude objektivní, proto jsme autorovi článku nabídli schůzku, prohlídku místa i všechny podklady tak, aby si mohl udělat názor tentokrát sám za sebe.

článek zde  

Nový Opatov – Tři promarněné příležitosti

17.1.2013

webové stránky politického uskupení Hnutí pro Prahu 11

A to přinejmenším!

Na promarněných příležitostech ukážeme nefunkčnost volených samospráv na místní a městské úrovni, v druhém případě s podezřením na organizované kriminální jednání.
Hnutí pro Prahu 11 požaduje proto zastavení současného projektu v územním řízení, zahájení nových jednání o veřejných funkcích v lokalitě nadregionálního místního centra a přípravě kompenzací pro místní starousedlíky, negativně dotčené výstavbou.
Město Praha zcela promarnilo ovlivnění typu a rozsahu využití pozemků v bezprostřední blízkosti stanice metra. V minulosti totiž vlastnilo rozhodující pozemky, kterých se, a nedá se to nazvat jinak, ZBAVILO za směšné ceny. Posuďte sami : prodej za cca 1900 Kč/m2 v bezprostřední blízkosti metra s dostupem potřebných sítí a územním plánem určenými k zástavbě. Případ byl tak alarmující, že trestní oznámení podal náměstek primátora hl.m. Prahy. Praha se prodejním manévrem zbavila nejen možností určovat veřejné využití připravovaných budov, ale i opustila původní plány na vedení tramvajové trati v pozemku, která by obcházela Litochlebské náměstí a řešila mimoúrovňově křižovatku Chilská – Opatovská či perspektivně překračovala dálnici D1 do prostoru Na Jelenách či směrem Šeberov – Průhonice. Vytlačení trati do středu Chilské ulice je výhodné pro developera, kterému ubyly starosti s tramvají a nevýhodné pro veřejné rozpočty, protože středem Chilské ulice prochází kolektor inženýrských sítí, který při stavbě trati bude třeba přeložit. Pro stavitele trati, zřejmě Dopravní podnik, to bude odhadem náklad cca 200 mil. Kč.
Svoji příležitost promarnila také městská část Praha 11, vedená ODS a ČSSD, protože nebyla schopna vygenerovat žádné požadavky na veřejnou funkci budov v přirozeném městském centru, tj. u stanice linky metra. Hovoří se sice o centru nadregionálním, ale jeho funkce a nutné veřejné vybavení není stanoveno. Původní negativní stanovisko, že projekt není inovativní, a s tím lze než souhlasit, bylo nepochopitelně změněno na akceptaci téhož projektu. Městská část zároveň promrhává možnost vyjádřit se kriticky k nesouladu navržené zástavby s platným územním plánem, tím opouští svoji roli místní samosprávy.
Svoji příležitost s městskou částí promarnil i developer. Nedokázal pro svůj projekt získat místní starousedlíky, na jejichž úkor se dopady nové výstavby promítnou. Kromě zvýšeného hluku a znečistění se bude jednat především o očekávaný nápor automobilové dopravy, který obere místní o možnosti parkování. Developer vhodné kompenzace nenabídl, zástupci městské části nejen že to nepožadují, ale snad je to ani nezajímá.
Výsledkem jednotlivých konkrétních kroků volených zástupců veřejnosti, o jejichž zákonnosti jsou oprávněné pochyby, jsou finanční ztráty pro veřejné rozpočty, nekoncepční a chaotická zástavba města, vytěžování území developerem a ignorování názorů občanů.
Ing. Jiří Krautwurm, člen zastupitelstva MČ Praha 11 za HPP 11


reakce na článek a upřesnění  

U stanice metra Opatov povedou tramvajové koleje. Možná už za 5 let

3.1.2013

Praha 11

Jak přesně se promění okolí stanice metra Opatov, se mohou lidé přijít podívat zítra do restaurace U Papežů v ulici Starochodovská, kde se v 18 hodin uskuteční prezentace projektu. Společnost Starochodovská v současné době čeká na posouzení vlivu projektu na životní prostředí. Pokud vše půjde podle plánů, stavět se začne v říjnu příštího roku. Mimo kanceláří nabídnou první patra všech zamýšlených budov také obchody, kavárny a další vybavenost pro místní obyvatele. Ve středu Chilské ulice by pak mohly v roce 2018 jezdit tramvaje.

celá zpráva  

Zajímá vás, jak bude vypadat Nový Opatov? Přijďte ve čtvrtek k Papežům!

2.1.2013

www.Metropol.cz

Ve čtvrtek 3. ledna se budou moci občané seznámit s projektem polyfunkčního komplexu Nového Opatova, který zásadně změní tvář okolo stanice metra Opatov. Veřejná prezentace projektu proběhne v šest hodin ve vinárně U Papežů (Starochodovská 28).

celý článek  

Opatov čeká radikální proměna. Odstartuje v příštím roce

2.1.2013

Metro

Obyvatelé Jižního města se ve čtvrtek mohou přijít podívat, jak se promění okolí jejich bydliště. Tramvají číslo 11 cestující dojedou nově až na Háje, u stanice metra Opatov vyroste parkoviště P+R pro tisíc automobilů a hlavně šest budov, které budou základem komplexu Nový Opatov.

celý článek  

Nový Opatov by mohl být hotový za čtyři roky

29.12.2012

Právo

Další krok k výstavbě víceúčelového komplexu Nový Opatov u stejnojmenné stanice podzemní dráhy v Praze 11 učinil soukromý investor. projekt čeká proces EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí.

celý článek  

Policie: Prodej pozemků na Opatově byl v pořádku

4.12.2012

Metro

Policie věc odložila 19. listopadu. "V průběhu vyšetřování nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin," sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová. To se ale nelíbí Praze, která proti rozhodnutí policie podala minulý týden stížnost.

celý článek  

Praha při prodeji pozemků na Opatově údajně přišla o 78 mil. Kč

17.7.2012

www.ceskenoviny.cz

Praha prodala před dvěma lety pozemky na Opatově údajně výrazně pod cenou. Městu tak mohla vzniknout škoda asi 78 milionů korun, tvrdí náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podal kvůli tomu trestní oznámení. Jedná se o pozemky u metra Opatov, na kterých by měl vyrůst autobusový terminál.

naše vyjádření k článku
Rádi bychom reagovali na řadu článků, které se v posledních dnech na téma prodeje pozemků na Opatově objevily. Mrzí nás, že celá věc je v mediích prezentována zcela jednostranně, žádnému z novinářů nestálo za to oslovit společnosti Starochodovská nebo REFLECTA Development (jako developera připravovaného záměru NOVÝ OPATOV), aby se k tomu vyjádřily.
Vlastníci sousedních pozemků jednali o odkoupení předmětných pozemků s HMP řadu let. K jejich částečnému scelení došlo až 20 let po revoluci. Do té doby se o ně město nestaralo, zůstaly na nich zarostlé zbytky zařízení staveniště z dob budování metra.
Pozemky, které spol. Starochodovská od města koupila, jsou z cca 50% nevyužitelné a zatížené řadou podmínek definovaných platným ÚP, vedením a ochranným pásmem metra nebo požadavky a rozvojovými vizemi města v oblasti dopravy a infrastruktury. V roce 2010 existovala pro pozemky představa v podobě Konceptu nového ÚP. Přestože to nebyl platný dokument, strávili jsme rok a utratili řadu prostředků řešením tramvajové trati a dalších souvislostí v území.
Společnost Česká Půjčovna a.s. již ve věci prodeje pozemků na Opatově podala žaloby u soudu I. a II. stupně. Proběhlo soudní řízení na Obvodním i Městském soudě v Praze, u obou instancí jsme vyhráli a to bez možnosti dalšího odvolání. Česká Půjčovna musela zaplatit náklady na soudní řízení. V současné době se svého domnělého práva domáhá přes média.

celý článek  

V Praze frčí velké kanceláře

22.5.2012

www.stavebni-fórum.cz

Solitérním kancelářským projektům s kapacitou nad 20 000 „čtverců“ pronajímatelné plochy se na pražském trhu nemovitostí daří. A platí to i pro objekty postavené před dvaceti lety. Obsazenost většiny takových budov se pohybuje mezi 80 – 100 % a jejich nájemníky jsou renomované bonitní společnosti. Ke konci 1. čtvrtletí 2012 byla podle údajů poradenské společnosti DTZ míra neobsazenosti u této skupiny kancelářských objektů jen 10 %, zatímco pražský průměr za stejné období činil 12,3 %. Navíc u deseti vůbec největších administrativních budov v Praze činila míra neobsazenosti pouhých 2,9 %!
Další výstavba velkých administrativních komplexů čeká v Praze 4, kde je plánováno Administrativní Centrum Pankrác (24 700) a větší projekty v oblasti Chodova a Opatova, jako jsou Prague Eye Towers, Porto Háje nebo Nový Opatov společnosti Reflecta Development.

celý článek  

U metra Opatov vyroste obchodní centrum, hlavní budova bude mít 17 pater

16.5.2012

idnes.cz

Okolí stanice metra Opatov na pražském Jižním Městě by se mělo změnit. Projekt kancelářských budov s názvem Nový Opatov počítá s výstavbou komplexu budov, kde budou kromě kanceláří také obchody, restaurace nebo garáže.

celý článek  

Na Opatově vyroste obchodní centrum

16.5.2012

Tv Metropol

V roce 2014 by u metra Opatov měl stát komplex budov, ta nejvyšší bude mít 17 pater. Kancelářské budovy v rámci multifunkčního projektu Nový Opatov doplní obchodní centrum, restaurace a garáže. Nyní se v jejím okolí začne stavět nové obchodní centrum, které kromě ubývajících parkovacích míst nabídne obchodní centrum s restauracemi. „Multifunkční městské centrum zahrnující kvalitní administrativní prostory, obchody, služby, restaurace a kavárny znamená velký přínos pro rozvoj celé lokality,“ uvádí webové stránky projektu.

videoreportáž zde  

Opatov změní svůj vzhled

15.5.2012

MF Dnes

Po letech stížností na stav okolí stanice metra Opatov přišla společnost Reflecta Development s řešením. Mladí souhlasí s modernějším vzhledem. Starší generace se odvážných změn obává.
celý článek  

Na Jižním Městě se dnes bude debatovat o proměně stanice metra Opatov

23.4.2012

Český rozhlas Regina

V budově Základní školy Chodov se dnes v 18:00 sejdou obyvatelé Jižního Města, zástupci městské části, architekti a stavební odborníci, aby společně probrali budoucnost stanice metra Opatov. Podle místních je vestibul v dezolátním stavu a okolí stanice připomíná skládku. Jak zjistila redaktorka Anna Königsmarková, s prostorem má velké plány společnost Reflecta Development.
rozhovor zde  

Špinavý Opatov změní podobu

16.4.2012

Metro

Lidé si stěžují na okolí stanice metra Opatov. Tento týden se bude jednat o jeho proměně.
Vestibul stanice metra Opatov je v dezolátním stavu. Situace by se měla brzy odrátit k lepšímu. Společnost, která vlastní zdejší pozemky chce s nepořádkem zatočit.
celý článek  

Na Opatově má vyrůst šest nových budov

16.4.2012

Právo

Nevzhledně působí vestibul stanice podzemní dráhy Opatov a ani přilehlé okolí rozhodně nevypadá líp. Soukromý investor ale plánuje, že vše promění v pulzující centrum. Investor plánuje víceúčelový projekt Nový Opatov, v jehož rámci se intenzivně sanží iniciovat i změnu nevzhledného zařízení metra. Nové budovy nabídnou kanceláře, služby, prostor pro školu, bankovní domy, v přízemí a prvním patře obchody, restaurace, v úvahu přichází i business hotel. Před zahájením výstavby je nutné vyřešit budoucnost tamního parkoviště P+R o jehož rozšíření a možném přesunu uvažuje magistrát. Stěžejní je domluvit s Dopravním podnikem řešení vestibulu metra, na který se dosud zapomínalo.
celý článek  

Tramvaje i na Jižním Městě

14.4.2012

Blesk

Plány na vytvoření tramvajové tratě, která by vedla až na Jižní Město prosazuje jak Praha 10, tak Praha 11. Chtějí aby lidé měli alternativu k trase metra C. "Projekt počítá s tím, že by trať procházela středem ulic Turkova, Chilská, Opatovská až na Háje. Nahradila by tak několik autobusových linek, které dnes jezdí - linky 135 a 213," popsal Blesku projekt Jakub Sklenka z Reflecta Development. "Troufnu si říct, že tramvajová trať posune celou lokalitu více kupředu a Jižní Město přestane být vnímáno pouze jako jedno velké místo pro přespání," dodal.
celý článek  

Projekt Nový Opatov - Rozhovor s Jakubem Sklenkou, představitelem společnosti Starochodovská, a.s.

15.11.2011

časopis Klíč listopad 2011

Záměr investora je vybudovat na stanici metra Opatov multifunkční projekt, který odpovídá 21. století. Počítá se se smíšenou zástavbou, která v přízemí budouv bude tvořit obchodní parter s obchody a restauracemi, sloužící výlučně pro potřeby loklaity, rozhodně zde nebude vznikat nákupní centrum. 1. a 2. patro objektů bude sloužit pro potřeby služeb, zejména pro vznik poboček bank, pojišťovan, ordinací lékařů, sídel advokátních, notářských a podobných kanceláří. Horní patra budou využita pro funkci kancelářskou a hotelovou, jedná se o možnosti umístění státních úřadů a institucí, stejně jako o umístění privátní vysoké školy.
celý článek  

Tramvají až na Opatov

25.10.2011

Metro

Protihlukové stěny, které vyrostou u Spořilovské ulice nezabrání výstavbě tramvajové trati ze Spořilova na Jižní Město. Včera se na tom shodli zástupci Prahy 4, magistrátu a dopravního podniku. "Protihlukové stěny budou projektovány tak, aby v budoucnu mohla být tramvajová trať prodloužena a nebyla ze hry vyloučena žádná její varianta" řekl Jakub Sklenka ze společnosti Reflecta Development, která bude stavbu trati financovat.

Naše vyjádření k článku
Zpracovaná urbanistická studie, která vznikla pro náš záměr NOVÝ OPATOV se pečlivě věnovala mimo jiné i dopravnímu řešení. Vedení tramvajové trati středem ulice Chilská jsme prověřili jak z hlediska reálnosti provedení oproti návrhu Konceptu Územního plánu hl. města Prahy, tak z hlediska dopravních zátěží. Rovněž jsme zpracovali návrh úprav křižovatek Litochlebské náměstí a Chilská Opatovská. Ovšem inforamce z článku o tom, že naše společnost bude stavbu tramvajové trati financovat se rozhodně nezakládá na pravdě.
Celý článek  

Na Opatově má vyrůst kancelářská čtvrť

21.10.2011

E15

Na pražském Jižním Městě chystá firma Reflecta Development výstavbu obřího kancelářského komplexu. Ve zhruba kilometrovém pásu podél stanice metra Opatov má vyrůst komplex Nový Opatov s celkovou pronajímatelnou plochou 165 tisíc metrů čtverečních. Součástí má být i hotel či podobné ubytovací zařízení...

Vyjádření "právníka Jakuba Sklenky" k článku
Je škoda, že redaktorce E15 nestálo za to se spojit se společností Starochodovská a.s. či si alespoň nastudovat webové stránky, protože by pak k článku neotiskla více jak rok staré vizualizace, které již byly dávno překonány. V textu je použit výraz "právník Jakub Sklenka", kterým paní novinářka naznačuje něco nekalého, nějakou zástěrku a pod. Nezmiňuje a ani neví, že důvodem, proč se Jakub Sklenka na projektu podílí, je jeho dřívější úspěšná účast na projektu Centrum Chodov a jeho dlouhotrvající zájem o lokalitu Opatova. Mrzí mě, že si mimo "všeho špatného: nevšimla toho, že naše společnost lokalitu uklidila, stará se o ni, vyčistila od černých skládek, vybudovala komunikaci a pod. Naštěstí naše společnost k projektu nepřistupuje tak povrchně, jak E15 k ověřování si informací.
Příště více uvítám místo pejorativního "právník" jen jméno, k projektu se veřejně hlásím, jsem na něj pyšný a jsem pyšný na vše, co na Novém Opatově děláme.
Jsem též přesvědčen, že za 5 let budeme společně projekt NOVÝ OPATOV vnímat jako novou, moderně se rozvíjející městskou část

Celý článek  

Na Opatově vyroste kancelářský park

4.10.2011

Building world 3/2011

Na Opatově se chystá nová kancelářská čtvrť, která sdružuje celkem 165 000 m2 pronajímatelné plochy. Pět až šest objektů bude situováno v bezprostřední blízkosti stanice metra Opatov v Praze 11. Projekt společnosti Reflecta Development, v rámci kterého se řeší i dopravní situace v lokalitě, je v současné době ve stadiu přípravy dokumentace pro územní řízení a žádosti o rozhodnutí EIA. Podle předběžných odhadů by se mohlo začít stavět v polovině roku 2031...
Celý článek  

Nové Jižní Město: domů tramvají

2.10.2011

MF Dnes

Tramvajová trať na Litochlebském náměstí, nové obchodní centrum či opravené zastávky autobusů. Jak se promění Jižní město v následujících letech?
Během let se Jižní město proměnilo v jedno z největších sídlišť metropole. Dnes zde už žije necelých osmdesát tisíc obyvatel...

Celý článek  © 2011 REFLECTA Development a.s. Designed by Mellow a.s.